Profil Arystotelesa

Enrico Berti

Z języka włoskiego przełożył Marian Andrzej Wesoły.

W związku z 2400. rocznicą urodzin Arystotelesa UNESCO ogłosiło 2016 jego rokiem. Na całym kulturowym świecie podejmowane są różne inicjatywy rocznicowe, kongresowe i wydawnicze.  Nasze obchody Roku Arystotelesa w Poznaniu inicjujemy polskim wydaniem Profilu Arystotelesa, autorstwa Enrico Bertiego, jednego z najwybitniejszych dziś badaczy greckiego filozofa. Międzynarodowy autorytet Enrico Bertiego jako znawcy Arystotelesa i tradycji arystotelesowskiej wynika z ponad pięćdziesięcioletniego, powszechnie cenionego dorobku badawczego oraz z długiej, nieprzerwanej działalności dydaktycznej, przede wszystkim na Uniwersytecie Padewskim.

Struktura rozdziałów Profilu Arystotelesa jest klarownym zastosowaniem metody historyczno genetycznego badania pojęć, począwszy od kluczowego zagadnienia, jakim było dla Arystotelesa poszukiwanie „pierwszych przyczyn” rzeczywistości, prowadzone w kontekście nieustannej dyskusji ze współczesnymi mu myślicielami, Platonem i innymi członkami Akademii in primis.

Z jednej strony Berti oddaje do rąk czytelników ogólną rekonstrukcją myśli Arystotelesa, przeprowadzoną zgodnie z najwyższymi standardami filologicznymi i hermeneutycznymi, oraz w miarę kompletną. Czytelnicy znajdą tu wszelkie informacje o jej genezie i strukturze. Niemałe znaczenie ma charakterystyczny styl pisarstwa Bertiego, wyróżniający się klarownością i precyzją. Z drugiej strony Profil Arystotelesa pomyślany jest jako swoisty fresh start w dziejach interpretacji  filozofii Arystotelesa, a tym samym stawia sobie za cel rozbudzenie współczesnej debaty filozoficznej za pomocą najbardziej „klasycznego” z filozofów.

Jestem przekonany, że Profil Arystotelesa będzie przyjęty z zainteresowaniem zarówno przez studentów, jak i przez ich profesorów. Książka ta wypełnia wyraźną lukę, jako że polski czytelnik nie dysponuje monograficznymi rekonstrukcjami całokształtu myśli Arystotelesa o porównywalnej  jakości.

Prof. Danilo Facca

ISBN 978-83-64902-15-4