Myślenie matematyczne. Drobne eseje przedemerytalne

Jerzy Pogonowski

Książka stanowi przegląd zasadniczych problemów z zakresu filozofii matematyki. Jest skierowana  głównie do kognitywistów, ale jej treść przyciągnie również studentów filozofii, matematyki oraz innych nauk ścisłych, uczniów z zainteresowaniami matematycznymi, nauczycieli matematyki i matematyków. Publikacja składa się z czterech esejów poświęconych kolejno: zasadzie permanencji form, genezie matematyki, błędom i zagadkom matematycznym. W esejach tych historia matematyki przeplata się z formalnymi konstrukcjami obiektów matematycznych, z poglądami filozoficznymi sławnych matematyków, błędami i zagadkami (sformułowanymi czasami w zabawny sposób). Poziom naukowy publikacji jest bardzo wysoki, a styl Autora  jest popisem kunsztu literackiego.

Autor pięknie opisuje historię matematyki, filozofię matematyki i… błędy matematyczne, bawiąc czytelników różnorodnymi zagadkami matematycznymi. W istocie rzeczy, propaguje matematykę i logiczne myślenie.

.

dr hab. Zofia Kostrzycka