2020

Republika musicali. Historia – gatunek – interpretacje

Joanna Maleszyńska, Joanna Roszak, Rafał Koschany (red. nauk.)

Monografia Republika musicali poświęcona jest jednej z form teatru muzycznego – musicalowi. Tezą, która jasno wynika z większości tekstów, jest spostrzeżenie, że o ile świetnie mamy rozpoznane źródła amerykańskiego musicalu (zarówno teatralne, jak i muzyczne), o tyle nierozpoznane pozostają źródła musicalu europejskiego, a w jego ramach polskiego.

Wspomaganie rozwoju kompetencji emocjonalnych i społecznych dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Anna Izabela Brzezińska, Katarzyna Katarzyna Dembska, Joanna Reksnis (red. nauk.)

Monografia pt. Wspomaganie rozwoju kompetencji emocjonalnych i społecznych dzieci w wieku wczesnoszkolnym ukazuje teoretyczne i badawcze tło przeprowadzonych badań. Składa się
z trzech części. Część I poświęcona jest środowiskowym i wychowawczym uwarunkowaniom rozwoju kompetencji emocjonalnych i społecznych. Część II dotyczy roli kompetencji emocjonalnych w adaptacji dziecka w środowisku domowym i szkolnym, a część III – roli kompetencji społecznych w tej adaptacji.

Mity kultury współczesnej. Perspektywa psychoantropologiczna

Monika Obrębska, Andrzej Pankalla (red. nauk.)

Publikacja stanowi próbę odpowiedzi na pytanie nie tylko o to, jakimi mitami i fantazmatami żyje współczesny człowiek, ale również jakie mity czerpią treść od nas i z naszych dziedzin życia, takich jak nauka, technologia, kultura czy sztuka, a nawet prosta codzienność. Mity budują naszą rzeczywistość – w tym nasze doświadczenia i zachowania, jednak w niniejszej książce chodzi nie tyle o badanie ontologii mitu, ile o jego usensowniający charakter.

System kościelny, czyli przewago pana K.

Tomasz Polak

Co z nauczania Jezusa zostało w Kościele katolickim? Czy można wykazać, że w swoim jądrze chrześcijaństwo jest ateistyczne? Jak to się stało, że przez ostanie dwa tysiące lat religia ta kształtowała losy świata? Odpowiedzi na te pytania znajdzie czytelnik w książce Tomasza Polaka System kościelny, czyli przewagi pana K. Jest to bez wątpienia dzieło wybitne nie tylko w obszarze polskiej humanistyki, ale także w wymiarze światowym. Autor przeprowadza krytyczną analizę systemu kościelnego, czyli de facto chrześcijaństwa.

Idee ewolucji w biologii i humanistyce

Krzysztof Łastowski

Książka stanowi wybór artykułów z naukowej działalności Profesora Krzysztofa Łastowskiego. Obejmuje ona trzy wątki tematyczne. Pierwszy to refleksja metodologiczna nad praktyką badań biologicznych, która podkreśla miejsce i funkcję poznawczą teorii ewolucji, w tym teorię doboru naturalnego. Autor prezentuje wizję wskazującą na konieczność skorygowania słynnego powiedzenia Theodosiusa Dobzhansky’ego, że „nie ma w biologii niczego, co nie byłoby zrozumiane w świetle teorii doboru naturalnego”.

Kultury muzyczne – kultury słuchania, „Studia Kulturoznawcze" 2/2020

Magdalena Kamińska, Piotr Kędziora, Emilia Stachowska (red. nauk.)

Niniejszy tom serii wydawniczej „Studia Kulturoznawcze”, skomponowany wokół zagadnień kultur muzycznych oraz kultur słuchania, mimo rzekomej dwoistości przedmiotu jest wyrazem nierozdzielności obu, a nade wszystko – skierowaniem uwagi na dynamikę tej relacji z towarzyszącym mu przekonaniem, że to szczególne, wydobyte w tytule tomu powinowactwo zachęciło autorów tej antologii do stawiania odważnych i oryginalnych pytań oraz udzielania trafnych i nietuzinkowych odpowiedzi.

Wszechświat twoim domem. Kosmoekologia

Honorata Korpikiewicz

Profesor Honorata Korpikiewicz jest badaczem naukowym o szerokim profilu wykształcenia (fizyka, astronomia, filozofia, kulturoznawstwo) i zarazem szerokich zainteresowaniach naukowych. […] Jej dorobek badawczy obejmuje zarówno dziedziny nauk ścisłych (kilkadziesiąt publikacji, w tym blisko połowa w językach obcych), jak i filozofii oraz dziedzin pokrewnych (ponad dwieście tekstów).

Kompetencje emocjonalne i społeczne dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Anna Izabela Brzezińska, Katarzyna Półtoraczyk, Joanna Reksnis, Anna Starczewska-Kaczmarek, Sandra Wilczyńska

Monografia Anny Izabeli Brzezińskiej, Katarzyny Półtoraczyk, Joanny Reksnis, Anny Starczewskiej-Kaczmarek i Sandry Wilczyńskiej jest książką wyczekiwaną przez teoretyków i praktyków. W polskiej literaturze psychologicznej wyraźnie brakowało pozycji, która byłaby swoistym ciągiem dalszym monografii Diagnoza funkcjonowania społeczno-emocjonalnego dziecka w wieku od 1,5 do 5,5 lat (2014, red. Magdalena Czub).

O przyczynach upadku cywilizacji w koncepcjach historiozoficznych Feliksa Konecznego i Arnolda J. Toynbeego

Michał Kwiecień

Rozważania nad przyszłością cywilizacji należą do kanonu myśli społecznej. Ambicja wyjścia poza wymiar deskryptywny i zmierzenia się z zadaniem predykcji popycha badaczy do śmiałych (z natury rzeczy) prób zarysowania cywilizacyjnych perspektyw. Jak mówi popularny wśród ekonomistów żart: przewidywanie jest zadaniem trudnym; szczególnie, gdy dotyczy przyszłości. Tym bardziej docenić należy odwagę historyków i filozofów dziejów, którzy taką próbę podjęli i których dotyczy niniejsza publikacja – Feliksa Konecznego i Arnolda J. Toynbeego.

Ja cielesne w schizofrenii

Olga Sakson-Obada

Prezentowana praca, starannie przemyślana i oryginalna, dotyczy rzadko podejmowanego, a niezwykle istotnego problemu zaburzeń w odczuwaniu ciała przez chorych na schizofrenię. Olga Sakson-Obada, wydobywając problem doznań ciała i stosunku do ciała na plan pierwszy, uczyniła zaburzenia te najistotniejszymi dla schizofrenii, pokazując, że można, a nawet powinno się mówić o Ja cielesnym i badać możliwie dokładnie nie tylko reprezentacje, ale i funkcje tego Ja, ponieważ razem wyznaczają cielesną tożsamość.

Strony

(+48) 61 829 22 54 (dystrybucja)
e-mail: wnsh@amu.edu.pl (dystrybucja)

ul. Biegańskiego 30A
60-682 Poznań

tel. 519 340 555
 

Redaktor prowadzący
prof. Zbigniew Drozdowicz