2019

Kultury w ruchu. Migracje, transfery, epistemologie

Rafał Koschany, Marianna Michałowska, Joanna Ostrowska, Agata Skórzyńska (red. nauk.)

Tytułowe dla III Zjazdu Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego hasło „Kultury w ruchu" brało pod uwagę wzrost globalnej mobilności jako istotny kontekst rozważań o tym, jak w tych warunkach zmieniają się mentalności, systemy przekonaniowe, formy wiedzy i refleksyjności społecznej, twórczość kulturowa, relacje międzykulturowe. Jak – w humanistyce, sztuce, w codziennych praktykach – reagujemy na przyspieszenie społecznych zmian oraz nasilenie transferów idei, ludzi i rzeczy w skali lokalnej, regionalnej i globalnej.

Pejzaże destrukcji. Atrofia i rozkład w kulturze

Agnieszka Kaczmarek, Małgorzta Nieszczerzewska (red. nauk.)

Część opublikowanych tu tekstów prezentuje tradycyjne myślenie o podmiocie, który ulega destrukcji poprzez ciało albo poprzez upadek transcendensu. Inne teksty traktują destrukcję w kontekście współczesnego świata posthumanistycznego. Fotografia i film albo same ulegają procesowi destrukcji, albo ten proces rejestrują, uwrażliwiając widza na przemijanie, zmianę, kres.

The Invisible Groups in Poland

Anna Kotlarska-Michalska, Kathleen J. Farkas, Ryszard Romaniuk (red. nauk.)

The monograph "Invisible Groups in Poland", edited by Anna Kotlarska-Michalska, Kathleen J. Farkas and Ryszard Romaniuk, is an important one for Polish communities of theoreticians and practitioners concerned with social policy, the sociology of social work, social assistance, and social work. It discusses key phenomena and social problems and their solutions through social work in Poland and the USA at the beginning of the third decade of the 21st century.

Extremal axioms. Logical, mathematical and cognitive aspects

Jerzy Pogonowski

The book is devoted to extremal axioms in mathematics and is addressed mainly to cognitive scientists. As far as I am aware it is the first monograph to tackle this issue. The author relativizes extremal axioms to models in the metamathematical sense. Such an approach is the book’s main theoretical virtue, especially with respect to the so-called intended models. It should be stressed that intended models are distinguished on the basis of pragmatic criteria and as such are not reducible to purely semantic or syntactic constructions.

Żywotność kanonu. Semiotyka współczesnej apokryficzności

Małgorzata Jankowska

Monografia Małgorzaty Jankowskiej wzbogaca nie tylko szczegółowe badania nad apokryfem, ale też przyczynia się do rozpoznania potencjału badawczego metodologii semiotycznej i wpisuje się w tradycję polskiego kulturoznawstwa. Uderza, z jak wielką czujnością i biegłością Autorka przygotowuje narzędzie badawcze, nieustannie odnosząc je do fenomenu apokryfu, równocześnie badając ograniczenia przywoływanych przez siebie inspiracji teoretycznych.

W poszukiwaniu sensu samotności. Studium kulturowe

Agnieszka Kulig

Samotności bać się nie musimy, a tym bardziej – lektury na jej temat. Jednak aby obawy nie zakłóciły naszego podejścia do problemu, warto dowiedzieć się o jej miejscu i funkcji w kulturze. Warto zapytać: Dlaczego obecność tego doświadczenia jest często intepretowana jako sytuacja kryzysu jednostki i słabości wspólnoty, przy pominięciu jego kulturotwórczego potencjału? Dlaczego kulturowi samotnicy, tacy jak św. Antoni czy Henry David Thoreau, przywołani w tej pracy, mogą fascynować, ale niewystarczająco korzystamy z ich indywidualnych umiejętności przebywania „sam na sam ze sobą”?

Zdrowie w zmieniającym się świecie. Zagrożenia i wyzwania

Michał Ziarko, Helena Wrona-Polańska, Agnieszka Pasztak-Opiłka (red. nauk.)

W monografii ukazane są problemy dotyczące stresu i radzenia sobie z nim w szerokim kontekście jego uwarunkowań oraz zaakcentowane są różne aspekty zdrowia i choroby we współczesnym świecie. Autorzy poszczególnych rozdziałów to psychologowie zdrowia – naukowcy reprezentujący różne ośrodki akademickie w naszym kraju, a równocześnie praktycy i terapeuci, w swej codziennej pracy silnie skoncentrowani na udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom doświadczającym kryzysów życiowych, borykającym się z wypaleniem zawodowym czy nieradzącym sobie z własną emocjonalnością.

Między jednostką a systemem. Zaradność społeczna w nowych ujęciach

Anna Kotlarska-Michalska, Przemysław Nosal (red. nauk.)

Zaradność społeczna jest pojęciem, które nie ma ustalonej i powszechnie stosowanej definicji, co wynika z jednej strony z posługiwania się nim w języku potocznym, a z drugiej strony – z odwoływania się do tego pojęcia przez badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Studia zawarte w tej publikacji przedstawiają punkt widzenia różnych nauk, co nadaje jej walor wielodyscyplinarności, a w przypadku niektórych opracowań także interdyscyplinarności.

Między socjologią a filozofią i teologią. Księga jubileuszowa dla Profesora Józefa Baniaka

Jerzy Kaczmarek (red. nauk.)

Do rąk Czytelników oddajemy tom poświęcony Profesorowi Józefowi Baniakowi z okazji Jego siedemdziesiątej rocznicy urodzin i czterdziestu lat pracy naukowo-badawczej.

Rodzina przy stole. Analiza zachowań rodziców i dzieci

Monografia autorstwa Julity Wojciechowskiej jest niezwykle wartościową pracą zarówno ze względu na przedmiot refleksji (środowisko żywieniowe człowieka i jego znaczenie dla kształtowania zachowań jedzeniowych dzieci i młodzieży), jak i multidyscyplinarny charakter przedsięwzięcia (prezentacja treści i wyników badań inspirujących psychologów odżywiania, psychologów rozwojowych, socjologów odżywiania, socjologów rodziny, specjalistów z zakresu żywienia człowieka, psychodietetyki czy nauk o zdrowiu).

Strony

(+48) 61 829 22 54 (dystrybucja)
e-mail: wnsh@amu.edu.pl (dystrybucja)

ul. Biegańskiego 30A
60-682 Poznań

tel. 519 340 555
 

Redaktor prowadzący
prof. Zbigniew Drozdowicz