2024

Etnografia detencji cudzoziemców w Polsce. Wychowawcy

Jacek Schmidt

To ważna poznawczo i zaspokajająca naszą ciekawość książka o roli wychowawców w ośrodkach zamkniętych dla cudzoziemców. Stanowi wycinek szerszych i pogłębionych badań na temat polityki migracyjnej państwa. W dużym stopniu uzupełnia lukę w wiedzy na temat praktyk w zamkniętych organizacjach. Zastosowana metoda etnograficzna pozwala autorowi dostrzec imponderabilia, które wzbogacają nasz proces poznawczy świata instytucji zamkniętych, a osoby tam pracujące i zamknięte pokazać wielowymiarowo i w cieplejszym świetle.

dr hab. Jacek Nowak, prof. UJ

Światy niedokończone. Od światoopowieści do syntetycznych ekologii gier wideo

Jakub Alejski

Książka Jakuba Alejskiego zbudowana została wokół kategorii światoopowieści, łączącej klasyczne koncepcje w rodzaju „dzieła otwartego” Umberto Eco z refleksją nad mechanizmami generowania rozgrywki przez graczy i gry. Punkt wyjścia stanowi jedna z najprostszych, ale zarazem najbardziej istotnych definicji gier autorstwa Alexandra Gallowya – stwierdzenie, że „gry wideo są działaniem”.

O tym, co w życiu ważne. Eseje na miarę czasu

Zbigniew Drozdowicz

Zbigniew Drozdowicz – ur. 1948, szkołę podstawową i średnią ukończył w Szczecinie. W latach 1968–1972 studiował historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1972–2024 był zatrudniony na tej uczelni na etacie naukowo-dydaktycznym, gdzie przeszedł wszystkie stopnie akademickiej kariery – od asystenta do profesora tytularnego (tytuł otrzymał w 1994). Jest autorem ponad 40 monografii oraz ponad 500 artykułów.

„O tym, co w życiu ważne jest po prostu książką dobrze napisaną: potoczyście, klarownie, pięknym, ale przy tym nader przystępnym językiem”.

Pytania filozofów o racjonalność. Od Sokratesa do Habermasa

Zbigniew Drozdowicz

Rozum ludzki spotyka się w pewnym rodzaju swych poznań ze szczególnym losem: dręczą go pytania, których nie może uchylić, albowiem zadaje mu je własna jego natura, ale na które nie może również odpowiedzieć, albowiem przewyższają one wszelką jego możność. Popada w ten kłopot bez własnej winy. Rozpoczyna bowiem od zasad, których używanie w toku doświadczenia jest nieuniknione, a zarazem przez nie dostatecznie wypróbowane. Przy ich pomocy […] wznosi się wciąż coraz wyżej do coraz bardziej odległych warunków.

(+48) 61 829 22 54 (dystrybucja)
e-mail: wnsh@amu.edu.pl (dystrybucja)

ul. Biegańskiego 30A
60-682 Poznań

tel. 519 340 555
 

Redaktor prowadzący
prof. Zbigniew Drozdowicz