Język – struktura – ontologia. Pamięci Romana Suszki

Dorota Leszczyńśka-Jasion i in. (red. nauk.)

Roman Suszko był wybitnym logikiem i filozofem, nauczycielem i autorytetem dla młodszych naukowych pokoleń. Ci, którzy go znali osobiście, pisali, że do swojej pracy podchodził z pasją, nieomal z obsesją. Dyskutował z polotem w pełnym rygorze formalnym, zarażając entuzjazmem do swoich idei. Niektóre jego teksty, jak Abolition of the Fregean axiom, wciąż pozostawiają młodych czytelników z tym ładunkiem ontologicznego entuzjazmu – na krawędzi stworzenia nowego logicznego porządku.

Wyniki uzyskane przez Suszkę w zakresie metodologii rachunków zdaniowych i teorii modeli stanowią stały, ważny element tych obszarów wiedzy, chociaż nie jest on z nimi kojarzony tak jednoznacznie jak z ideą logik niefregowskich, które rozwijał w ostatnim okresie swojego twórczego życia. Tytuł prezentowanego tomu, Język – struktura – ontologia, nawiązuje do tej idei Traktatu logiczno-filozoficznego Wittgensteina, która dała początek logikom niefregowskim: logika odzwierciedla w języku strukturę ontologii.

Prezentowany tom nie ogranicza się jednak do idei logik niefregowskich. Jego pierwsza część zawiera artykuły omawiające rozmaite osiągnięcia naukowe Romana Suszki lub wprost do tych osiągnięć nawiązujące. W części drugiej i trzeciej zamieszczamy wybór trudno dziś dostępnych bądź w ogóle niepublikowanych materiałów Jego autorstwa.

ISBN: 978-83-66983-18-2
ISBN: 978-83-7589-046-4

420 stron, format B5
oprawa twarda

Cena: 35,00 zł

Do pobrania: 

ZałącznikWielkość
PDF icon Spis treści113.43 KB
PDF icon Od Redakcji111.44 KB

Oferta wydawnicza: 

(+48) 61 829 22 54 (dystrybucja)
e-mail: wnsh@amu.edu.pl (dystrybucja)

ul. Biegańskiego 30A
60-682 Poznań

tel. 519 340 555
 

Redaktor prowadzący
prof. Zbigniew Drozdowicz