2022

(Bez-)Nadzieja Kościoła? Wokół „Systemu kościelnego" Tomasza Polaka

Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski (red. nauk.)

Prezentowana publikacja to ważny głos we współczesnej debacie nad fundamentami chrześcijaństwa i kondy­cją Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Analizy w niej zawarte podejmowane są z różnych perspektyw i nie skupiają się na jednej tylko kwestii, lecz tworzą szeroki wachlarz poglądów i opinii. Warto do nich sięgnąć – i podjąć z nimi dialog.

Język – struktura – ontologia. Pamięci Romana Suszki

Dorota Leszczyńśka-Jasion i in. (red. nauk.)

Roman Suszko był wybitnym logikiem i filozofem, nauczycielem i autorytetem dla młodszych naukowych pokoleń. Ci, którzy go znali osobiście, pisali, że do swojej pracy podchodził z pasją, nieomal z obsesją. Dyskutował z polotem w pełnym rygorze formalnym, zarażając entuzjazmem do swoich idei. Niektóre jego teksty, jak Abolition of the Fregean axiom, wciąż pozostawiają młodych czytelników z tym ładunkiem ontologicznego entuzjazmu – na krawędzi stworzenia nowego logicznego porządku.

Dorosłe rodzeństwo. Fenomen relacji przyjacielskich

Agnieszka Nymś-Górna

Książka prezentuje badania na temat relacji pomiędzy rodzeństwem. Ukazuje ona bycie razem, ale także różnorodność wspólnych doświadczeń, budowanie relacji bliskich i dalekich oraz problemy, które są nieodłączną częścią bliskości. Uświadamia, że te specyficzne relacje mają znaczenie całożyciowe, a ich wieloperspektywiczne zakorzenienie rzutuje na sposób funkcjonowania na różnych etapach życia jednostki.

ISBN: 978-83-66983-19-0
ISBN: 978-83-7589-050-1

216 stron, format B5
oprawa miękka

Cena: 25,00 zł

Współczesne formy obyczajowo-publiczne w życiu społecznym i kulturowe historie

Małgorzata Durzewska (red. nauk.)

Prezentowana monografia odwołuje się głównie do najnowszych trendów w zglobalizowanych społeczeństwach kultury Zachodu. Omawia zjawiska związane zarówno z kulturą cyfrową, internetową, jak i z obyczajowością „cielesności”. Stanowi swoisty wgląd w habitus współczesnych społeczeństw i nadaje temu wglądowi dodatkowy kontekst historyczny. Przedstawia dwa nurty rozważań – jeden dotyczy synchronicznego opisu zjawisk współczesnych, drugi – ich historycznych źródeł.

prof. dr hab. Jarosław Płuciennik

Uniwersytet Łódzki

Granice rozłąki. Doświadczenia biograficzne młodzieży z rodzin migracyjnych

Natasza Doiczman-Łoboda

Monografia jest efektem wieloaspektowej analizy ogromnego materiału badawczego uzyskanego podczas wielogodzinnych wywiadów z członkami rodzin migracyjnych. Badania ukazują naznaczony przez rozłąkę rytm ich życia, a także przepełniony obowiązkami i osamotnieniem okres adolescencji dzieci migrantów. Pozwalają na stwierdzenie, że członkowie rodzin w tożsamy sposób doświadczają migracji, ujawniając takie same cykle rozłąki i obecności migranta, dotkliwie wpływające na codzienne funkcjonowanie. Ponadto mają oni poczucie zupełnego podporządkowania życia potrzebom osoby pracującej za granicą.

Co czytano w gettach? Prolegomena

Joanna Roszak, Rafał Koschany (red. nauk.)

[…] książka w getcie była zarówno przedmiotem użytku codziennego, jak i pamiątką ze świata wolności: taką pamiątką, która o wolności, innym życiu, godności nie tylko bez przerwy będzie przypominać, lecz także ku tej wolności będzie prowadzić. Każda lektura miał moc nie tylko metaforyczną – bramy, furtki, przez które dałoby się getto w każdej chwili opuścić. Lektura stawała się egzystencjalnym ćwiczeniem opuszczania getta. Czytanie ponad wszelkimi metafizykami

Rodzicielstwo w zmieniającym się świecie

Lucyna Bakiera (red. nauk.)

Prezentowana monografia wieloautorska jest przemyślanym, spójnym merytorycznie, oryginalnym opracowaniem odsłaniającym przed czytelnikiem różnorodne aspekty rodzicielstwa

Obrazy Boga i nieba uczonych i filozofów. Od Kopernika do Kanta

Zbigniew Drozdowicz

Dwie rzeczy napełniają umysł coraz to nowym i wzmagającym się podziwem i czcią, im częściej i trwalej nad nimi się zastanawiamy: niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie. Nie potrzebuję ich szukać ani jedynie domyślać się poza polem mego widzenia jako spowitych w ciemnościach lub [znajdujących się] poza [granicami mego poznania]; widzę je przed sobą i wiąże je bezpośrednio ze świadomością mego istnienia. […] Atoli podziw i szacunek mogą wprawdzie pobudzać do badań, ale nie mogą zastąpić ich braku.

Immanuel Kant, Krytyka praktycznego rozumu

Publiczność w centrum uwagi. Dyskusje o audience development „Studia Kulturoznawcze” 4/2022

Piotr Firych, Magdalena Grenda, Marcin Poprawski (red.)

Książka Publiczność w centrum uwagi. Dyskusje o audience development podejmuje niezwykle ważną, ciekawą, a jednocześnie wciąż niewystarczająco zgłębioną tematykę rozwoju i budowania relacji z publicznością w sferze kultury (…). Autorom udało się zachować równowagę między stroną naukową a praktyczną tematu, nadając wysoką jakość temu opracowaniu. Krytyczne spojrzenie zarówno badaczy, jak i praktyków stanowi szczególną wartość dodaną publikacji, która powinna zainteresować i zainspirować szerokie grono czytelników.

Nowe światy. Sztuki performatywne jako polityczne przestrzenie konfliktu, dialogu i troski

Krzysztof Kurek, Magdalena Rewerenda, Agata Siwiak (red. nauk.)

Konfrontujemy ze sobą wizje historyczne z najnowszymi, przyglądając się temu, co w kwestii starć sztuki z politycznością przeszłość może zaproponować teraźniejszości, ale też temu, co teraźniejszość może zaproponować przeszłości (archiwa bowiem nigdy nie są domknięte).

Strony

(+48) 61 829 22 54 (dystrybucja)
e-mail: wnsh@amu.edu.pl (dystrybucja)

ul. Biegańskiego 30A
60-682 Poznań

tel. 519 340 555
 

Redaktor prowadzący
prof. Zbigniew Drozdowicz