2023

Com napisał, napisałem. Wybór tekstów

Tomasz Polak

Tomasz Polak (do roku 2008 Tomasz Węcławski). Urodzony w 1952 r. w Poznaniu, teolog
i filozof, profesor zwyczajny; w latach 1979–2007 duchowny katolicki. W latach 1983–1998 pracował na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, w latach 1998–2007 na Wydziale Teologicznym UAM, który współtworzył i którego był pierwszym dziekanem. W latach 1997–2002 członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Wraz z dr Beatą Anną Polak założyciel Pracowni Pytań Granicznych UAM (od 2006 r. do dziś jej kierownik).

 

Obyczaj – kultura – nauka. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Janowi Gradowi

Oddajemy w ręce Czytelników tom prac dedykowany wybitnemu naukowcowi, kulturoznawcy i humaniście – Profesorowi Janowi Gradowi. Zebrane tu teksty zostały przygotowane przez jego przyjaciół, współpracowników i uczniów.

Pierwsza część zawiera szeroki przekrój tematów badawczych i sposobów ich artykulacji. Każdy z artykułów zainspirowany jest myślą naukową Profesora. Niektóre teksty przybierają formę laudacji, opisując osobiste historie kontaktu z Nim i wpływu, jaki wywarł na rozwój naukowy ich autorów.

Musical i historia

Joanna Maleszyńska, Joanna Roszak, Rafał Koschany (red. nauk.)

W ostatnich dekadach musical jako pełnoprawny gatunek artystyczny i ważny tekst kultury bierze udział żywiej niż dotąd w dyskusji nad pamięcią (o) przeszłości. Czyni to na wiele sposobów, łącząc np. tryb „sprawozdawczy” (faktograficzny), swoiście apologetyczny i ściśle krytyczny. Jego popularna forma daje twórcom możliwość dotarcia do szerokich kręgów odbiorczych. Podjęty temat gwarantuje, że refleksja o przeszłości będzie stosownie pogłębiona, a „pretekst do śpiewania” stanie się w rzeczywistości sceny ważną wypowiedzią merytoryczną.

Audience development. Między teorią a praktyką

Piotr Firych

W obliczu współczesnych uwarunkowań sektora kultury, o powodzeniu poszczególnych organizacji w coraz większym stopniu decyduje jakość relacji, jakie tworzą one z własnym otoczeniem społecznym. Tytułowe zagadnienie zakłada strategiczne i kompleksowe podejście do kwestii budowania więzi z publicznością. Celem prezentowanej publikacji jest przedstawienie koncepcji audience development, a także krytyczne spojrzenie na to, co wnosi ona do istniejących teorii
i praktyk z obszaru pracy z uczestnikami życia kulturalnego.

Zadania etyki gospodarczej w dobie kryzysu

Jacek Sójka (red. nauk.)

Praca zbiorowa Zadania etyki gospodarczej w dobie kryzysu jest pokłosiem dorocznej konferencji naukowej organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Etyki Biznesu EBEN Polska (oddział European Business Ethics Network), która odbyła się w 2022 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tytułowy kryzys składa się wiele elementów: wciąż odczuwane skutki niedawnej pandemii, drastycznie zmieniający się klimat, agresja Rosji na Ukrainę, niepewność co do ostatecznego kształtu światowego ładu geopolitycznego, wysoka inflacja i groźba recesji gospodarczej.

Afryka w kilkunastu odsłonach. W darze Profesorowi Ryszardowi Vorbrichowi z okazji 45-lecia pracy zawodowej

Anna Weronika Brzezińska, Adam Pomieciński, Jacek Schmidt (red. nauk.)

Jesienią 2023 roku minie 45 lat od chwili, gdy Ryszard Vorbrich podjął pracę nauczyciela akademickiego i badawczą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z tych względów jest to najbardziej właściwy czas na uhonorowanie Profesora w formie tomu, w którym głos zabierają Jego współpracownicy i uczniowie, koledzy i przyjaciele z lat studenckich, osoby towarzyszące mu w wieloletniej pracy badawczej w Afryce oraz poznańskim ośrodku naukowym.

 

ISBN: 978-83-66983-29-8
ISBN: 978-83-7589-078-5

370 stron, format B5
oprawa twarda

Cena: 35,00 zł

Akademickie życie. Wspomnienia i przemyślenia

Zbigniew Drozdowicz

Zbigniew Drozdowicz – studiował historię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (1968–1972). Był zatrudniony w Instytucie Filozofii UAM (1973–2011). W 1976 r. uzyskał stopień doktora filozofii, w 1987 r. stopień doktora habilitowanego filozofii, a w 1994 r. tytuł profesora nauk humanistycznych. Kierował Katedrą Religioznawstwa i Badań Porównawczych na Wydziale Nauk Społecznych UAM (2011–2019). Pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych UAM (2008–2016). Specjalizuje się w nowożytnej filozofii francuskiej i w badaniach religii chrześcijańskiej.

Zegary czasów mitologicznych i religijnych wierzeń. Od Homera do Eliadego

Zbigniew Drozdowicz

Kto zawsze jest w ruchu (jak we współczesnej kulturze), ten nigdy nie może być/mieć „czasu”, kto zawsze chce czas mierzyć, dla tego zawsze czasu brakuje. Problem czasu we współczesnej kulturze to właśnie problem odzyskania jego innego wymiaru niż „wymiar mierzalny” i dostrzeżenia jego sensu ludzkiego. Mogłoby się wydawać, iż filozofia dokonała już wszechstronnej analizy poglądów na temat czasu, jego rozumienia, roli i miejsca w życiu i kulturze. Jednak do zadowalającego opracowania tego problemu ciągle jeszcze daleko, a nawet – można powiedzieć – w sprawie czasu będziemy zawsze w drodze.

Religijność i kościelność dorosłych katolików polskich w latach 1956–2020 na tle przemian cywilizacyjnych i społecznych. Studium socjologiczne

Józef Baniak

Książka Profesora Józefa Baniaka stanowi rodzaj podsumowania imponującej, wieloletniej aktywności naukowej tego socjologa, owocującej kilkudziesięcioma książkami i setkami artykułów z zakresu socjologii religii, socjologii Kościoła, socjologii parafii i socjologii moralności.

(+48) 61 829 22 54 (dystrybucja)
e-mail: wnsh@amu.edu.pl (dystrybucja)

ul. Biegańskiego 30A
60-682 Poznań

tel. 519 340 555
 

Redaktor prowadzący
prof. Zbigniew Drozdowicz